Saç boyasının bilimini anlamak, öncelikle neyi boyadığımızı anlamak adına önem taşır. Bildiğiniz gibi, saç yapıları birbirinden çok farklı olabilir. Kıvırcıktan düze, ince telliden kalına, sarıdan siyaha. Hatta neredeyse bir saç teli bile diğerinden farklıdır. Saçınızı boyarken de saçınızın yapısını bilmeniz gerekir.

Saçınızın karakteri hakkında az da olsa bilgi sahibi olduğunuzda önemli olan saç boyamayı ve boyanın saçınızı nasıl etkileyeceğini bilmenizdir. Melanin olarak adlandırılan saçınızın doğal pigmentleri saç dokunuzla birlikte sıralanan hücreler olan saç korteksinize ev sahipliği yapar. İşte bu yüzden, saç boyama, saçınızın doğal pigmentlerini de etkilediğinden, aynı zamanda kortekste de meydana gelir.

Saç boyası her bir saç telinizi kaplar (yarı kalıcı boya) ya da saç korteksine girip saça yapışarak her bir saç kütikülünüze nüfuz eder (kalıcı Boya). Ancak, yarı kalıcı boya yıkandığında zamanla akar ve kaybolur. Kalıcı boya, isminden de anlayabileceğiniz gibi, saçınızı kalıcı olarak boyar. Tabi ki saç durmadan uzadığından, boya da uzar ve boyanmamış saçlar ortaya çıkar.

Her Gün Size Özel Rezervasyon